2016 metai

Gruodžio 1 d., ketvirtadienį, 15 val. Medininkų pilyje vyko dailininkės Sofijos Kanaverskytės vėliavų parodos „Lietuvos valdovai“ atidarymas.

Sofija Kanaverskytė jau penkiasdešimt metų Lietuvos kultūros gyvenime rėžia ryškią vagą kaip dailininkė, scenografė, pedagogė. Baigusi studijas Valstybiniame dailės institute, Sofija Kanaverskytė dirbo legendinio režisieriaus Juozo Miltinio Panevėžio dramos teatre. Vėliau savo kūrybą tęsė Jaunimo, Klaipėdos dramos ir kituose Lietuvos teatruose, trisdešimt penkerius metus dėstė scenografiją Klaipėdos universitete. Jos biografijoje daugiau kaip 80 įvairių scenos projektų. Be to, dailininkė apipavidalino ne vieną Klaipėdos koncertą, jubiliejinį vakarą, oficialų šventinį minėjimą, ne vienas iškilmes. Jūros šventės karnavalams paaukota aštuoniolika vasarų. Menininkė yra surengusi apie 30 personalinių parodų, kuriose eksponavo darbus, tiesiogiai nesusijusius su teatro menu. Tai dekoratyvinės tekstilės, tapybos, piešimo, dizaino ir teatro meno grafikos darbai. Išskirtinė jų dalis – aplikacijos ir siuvinėjimo technika sukurtos vėliavos. Dailininkė pasakoja: „Aš su meile ir neatlygintinai jų padariau be skaičiaus. Jos tapo mūsų gyvenimo dalimi...“ Šioje parodoje eksponuojamose vėliavose pavaizduoti Lietuvos valdovai, Tėvynei artimiausi šventųjų paveikslai, LDK Gediminaičių herbas. S. Kanaverskytė tęsia: ,,Tai apibendrinti valdovų atvaizdai, juose nesiekiau portretinio panašumo... Audinių skiautėmis, mezginiais, spalvotomis ir auksinėmis juostelėmis, karoliukais, siuvinėjimais norėjau atskleisti istorinės prabangos spindesį. Kaip teatre paprastomis priemonėmis „apgaunamas“ žiūrovas, taip ir čia kūriau menamą istorinę tiesą. Siekiau dekoratyvaus poetiškumo, spalvinio charakterių perteikimo, taiklių detalių panaudojimo. Ši paroda – mano giesmė didingai Lietuvos praeičiai. Tai noras išreikšti meilę Lietuvai, kurios praeities garbę bando savintis kaimynai. Taip aš kovoju už LIETUVĄ.“ Tokia kūrinių dedikacija, kaip ir patys meno audiniai, ne vienam parodos lankytojui turėtų priminti pačią vėliavų prigimtį: praeityje tikėta, kad vėliavos prikelia protėvių vėles ir jų dvasia gali lemti pergalę. Menininkės kūriniai stebina kūrybine kantrybe, kruopštumu, pavergia savotiškai išgautu spindesiu. Dailėtyrininkė Kristina Jokubavičienė žavisi: ,,Dekoratyvinio pobūdžio dailininkės darbai pasižymi spalvine kultūra, išradingumu ir įvairove. Jiems būdingas poetiškumas ir saikingumas. S. Kanaverskytė nesistengia siekti šiuolaikiško, abstraktaus dekoratyvumo, nes jos estetinis tikrovės suvokimas irinterpretavimas remiasi gamta ir tradicijomis“.

Paroda veiks iki 2017 m. sausio 31 d.

 

 Spalio 1 d. pilyje vyko istorinis renginys "Medininkų pilies gynyba".  Dalyvių dėka galėjome prisiliesti prie dalelės mūsų krašto istorijos. Dėkojame visiems dalyvavusiems šventėje.

 

                                                                    

2016 rupjūčio 3-6 d. Medininkuose vyko tarptautinės išvykstamosios doktorantų vasaros mokyklos "Difficult heritage and memory in the making" (liet. "Sunkus paveldas ir atmintis kūrimo procese") užsiėmimai. 19 dalyvių ir organizatorių iš 9 valstybių Medininkų pilies muziejuje rengė seminarus sakytinės istorijos, skaitmeninės istorijos ir meninių prieigų atminties komunikacijoje temomis. Praktinių užsiėmimų metu dalyviai lankėsi paveldo vietose ir bendravo su vietine bendruomene apie miestelio ir jo apylinkių praeitį. Mokyklos organizatoriai už šiltą priėmimą ir gerų darbo sąlygų sudarymą nuoširdžiai dėkingi Medininkų pilies muziejui, visai Medininkų bendruomenei ir Pasieniečių mokyklai.

                                                                          http://medininkaipilis.lt/sites/default/files/field/image/doktorantai_1.jpg

2016 liepos 1 d. Medininkų pilyje prasidėjo vitražo ir stiklo dailininkės Ievos Paltanavičiūtės darbų paroda "Neperšaunami". Iki liepos 17 dienos lankytojai galės susipažinti su darbais iš neperšaunamo stiklo. Tai galimybė kartu su dailininke kitaip pažvelgti į neperšaunamą stiklą, simbolizuojantį lietuvių karių šarvų tvirtumą, kuriam atsiskleisti padeda istorinė Medininkų pilies dvasia.  

2016 birželio 12 d. pirmą kartą pilyje vyko šventė "Pilis - muziejų ir bendruomenių susibūrimo vieta". Šventėje dalyvavo: Turgelių „ Aistuvos“ gimnazijos, Tabariškių parapijos, Lavoriškių gimnazijos, Šumsko bendruomenės, Šumsko universalaus daugiafunkcio centro, Šumsko molinių angelų dirbtuvių, Slabados kaimo observatorijos, Rukainių bendruomenės, Vladislovo Sirokomlės muziejaus, Vilniaus rajono turizmo informacijos centro, Medininkų parapijos, Medininkų kultūros namų, Medininkų Šv. Kazimiero vidurinės mokyklos atstovai.

                                                                     

2016 birželio 10 d. Medininkų pilyje vyko šventė vaikams vykdant prevencinę programą "Atsigręžk į vaikus". Renginį organizavo Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Vilniaus rajono policijos komisariatas bendradarbiaudamas su Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos Vilniaus rinktinės Padvarionių užkarda.

                                                         

2016 gegužės 27 d. Konferencijų salėje vyko Protų mūšis.

2016 m. kovo 10 d. Prasidėjo fotografijų paroda, skirta Lietuvos Respublikos Nepriklausomybės signatarui Medardui Čobotui atminti.

 

2016 m. vasario 27-28 d. Žaidynės Medininkų pilyje. Paskutinį šių metų žiemos savaitgalį, vasario 27 – 28 dienomis, visus didelius ir mažus istorijos mylėtojus Medininkų pilis kviečia į viduramžiškas žiemos žaidynes. Jų centre – įvairūs mūsų šalies istorinės rekonstrukcijos klubai, kurie su užsidegimu demonstruos viduramžių kovas ir sportinius žaidimus. Lankytojai bus kviečiami taip pat įsijungti į veiksmą ir pasijusti tikrais kariais, todėl šventės organizatoriai visus ragina būti sportiškai apsirengusiais, kad nė vienas neliktų nepajutęs viduramžiškos dvasios. Bus galimybė išbandyti senovinius žaidimus, svaidyti ietis, šaudyti iš lanko ir netgi išbandyti naujovę – šaudymą iš senovinės akmens svaidyklės (trebušeto)! Žinoma, kokia šventė be nagingųjų amatininkų ir nuotaikingųjų muzikantų, kurie taip pat kurs šventės nuotaiką. 

Dalyviai:

Gyvosios istorijos klubai: "Hospitalieriai", "Pilėnai", "Ginklo broliai", "Viduramžių pasiuntiniai", "Kovas", "Tamplieriai", "LDK Varčiai", "Kauno istorijos klubas", "Leitgiris", "Kauno kuopa", o taip pat pavieniai istorine rekonstrukcija, istoriniu fechtavimu ir amatais besidomintys dalyviai.

Medininku_pilies_zaidynes_2016

2016 metais Medininkų pilyje lankytojų laukia Juozo Kalinauskjo ir Linos Kalinauskaitės autorinių darbų paroda ,,Lietuvos istorija medaliuose". Parodą rengia Trakų istorijos muziejus ir medalių kūrėjai J. ir L. Kalinauskai.